Bilgi Hattı : 0(216) 509 10 85

Zeytinyağlı Enginar

Zeytinyağlı Enginar

eginar-dogusyemek

Enginarı mutlaka bilirisiniz. Genellikle zeytinyağlısı tercih edilir. Ama bazı yörelerde etli de yapılır. Enginarlı bir tarif paylaşmak için çalışmalarıma başladığımda çok ilginç bilgiler edindim. Enginar insanoğlunun ektiği bilinen en eski bitkiler arasında . Anavatanı Etipyo imiş daha sonra da Mısır üzerinden Avrupa kıtasına gelmiş. 16. yüzyılda “soylu bitki” olarak kabul edildiği için kralların ziyafet sofralarından hiç eksik olmazmış. Çok şükür ki biz pazara gidip alıyoruz. Hala zengin yemeği olmaya devam etseydi çok üzülürdüm zira sağlığa faydaları öyle böyle değil.

Tıpta ciddi bir kullanımı söz konusu. Sindirime yardımcı olması, karaciğeri temizlemesi – tevekkeli ondan karaciğer dostu deriz ya- vitamin ve mineral açısından hayli zengin olması tam bir şifa kaynağı olmasına sebep. 

Aslında diyet ve diyabetik yemeklerde kullanılan sebzelerin önemli bölümünde sindirimi kolaylaştırması ortak özelliklerindendir. Tıpkı rezene gibi siz siz olun enginarı sofranızdan eksik etmeyin. Evet efendim bu kadar açıklamadan sonra bu tarifi denemenizi şiddetle rica ediyorum. Sadece diyet yemek diye de düşünmemek lazım. İyi bir zeytinyağlı alternatifi, meze, siz nasıl isterseniz öyle karar verin:))

Sevgilerimle

Malzemelerimiz 

2 Adet Enginar

1 Adet Havuç

1 Adet Patates

10 Adet kadar Bezelye

1 Adet Limon

3 Yemek Kaşığı Zeytiyağı

1/2 çay kaşığı tuz ( Ben hiç atmıyorum. Tadı da inanın gayet güzel oluyor)

8-9 dal Dereotu

YAPILIŞI

Enginarları kararmaması için limonlu suda bekletelim. Havuç ve patatesi tavla zarı şeklinde doğrayalım. Bir tencere içerisine 1 adet limonun suyunu, zeytinyağını, tuzu ve suyu koyarak iyice çırpınız. Enginarları sudan çıkarıp  tencereye alalım. Sebzelerimizi de üzerine serpiştirerek kısık ateşte 20 dakika pişiriniz. Soğuduktan sonra enginarları bir servis tabağına alarak ortalarına küp doğradığınız sebze ve bezelyeleri koyarak dere otu ile süsleyelim. Soğuk servis yapmanızı tavsiye ederim::))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>